29. Hrvatski simpozij: Izazovi i prilike u provedbi Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom
Ključni zaključci i rasprave s naglaskom na zapošljavanje, financiranje i osobnu asistenciju
Ključni zaključci i rasprave s naglaskom na zapošljavanje, financiranje i osobnu asistenciju
29. hrvatski simpozij osoba s invaliditetom, održan pod motom „Konvencija UN o pravima osoba s invaliditetom – o nama uvijek s nama – od slogana do realnosti“, bio je središnje događanje za raspravu o ključnim izazovima i prilikama u provedbi Konvencije UN-a u Hrvatskoj. Ovaj simpozij, održan u listopadu 2024., istaknuo je potrebu za konkretnim pomacima u nekoliko ključnih područja: zapošljavanju, održivom financiranju udruga i provedbi Zakona o osobnoj asistenciji. Ključni zaključci 29. hrvatskog simpozija pružaju važan uvid u trenutno stanje i buduće smjerove uključivanja osoba s invaliditetom u hrvatskom društvu.
Izazovi zapošljavanja i inovativni programi: Na 29. hrvatskom simpoziju predstavljen je inovativni program mikro-kvalifikacija putem vaučera, osmišljen kako bi osobama s invaliditetom omogućio lakši pristup obrazovnim programima i zapošljavanju. Rasprava na simpoziju naglasila je važnost brzog stjecanja specifičnih vještina za rad u određenim sektorima, posebno za osobne asistente i njegovatelje. Ovaj program, predstavljen na 29. hrvatskom simpoziju, predstavlja obećavajući korak prema većoj uključenosti osoba s invaliditetom na tržištu rada, ali je istovremeno ukazano na potrebu za daljnjim razvojem i implementacijom sličnih inicijativa.
Održivo financiranje udruga: Jedan od ključnih zaključaka 29. hrvatskog simpozija odnosio se na izazove održivog financiranja udruga osoba s invaliditetom. Rasprava je naglasila važnost različitih izvora financiranja, transparentnosti i odgovornog upravljanja sredstvima. Luka Bogdan iz Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, govoreći na simpoziju, ukazao je na potrebu za diversifikacijom izvora financiranja i pozvao na aktivno korištenje vaučera kao jednog od alata za osiguranje stabilnosti i održivosti udruga.
Provedba Zakona o osobnoj asistenciji: Okrugli stol posvećen Zakonu o osobnoj asistenciji na 29. hrvatskom simpoziju otvorio je raspravu o ključnim izazovima u njegovoj primjeni. Istaknuti su problemi vezani uz individualne procjene sati rada asistenta, financiranje tijekom godišnjih odmora i bolovanja, visoki troškovi prijevoza u manjim sredinama i nedovoljan broj prijavljenih asistenata. Sudionici simpozija dali su niz konkretnih preporuka, uključujući povećanje financijskih sredstava, izradu kurikuluma za osobne asistente i uvrštenje zanimanja osobnog asistenta u Hrvatski kvalifikacijski okvir.
Zaključak: 29. hrvatski simpozij osoba s invaliditetom pružio je važan forum za raspravu o ključnim pitanjima vezanim uz provedbu Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom. Zaključci simpozija naglašavaju potrebu za kontinuiranim radom na poboljšanju pristupačnosti, zapošljavanja, financiranja udruga i provedbe Zakona o osobnoj asistenciji. Simpozij je pokazao da je zajednički rad i suradnja ključna za ostvarenje cilja potpune inkluzije osoba s invaliditetom u hrvatskom društvu.
Više o krovnoj organizaciji osoba s invaliditetom možete pronaći na sljedećoj POVEZNICI.
Ova stranica koristi kolačiće. Nastavkom pregledavanja stranice pristajete na našu upotrebu kolačića.
Prihvaćam postavkeSakrij samo obavijestiPostavkeMožemo zatražiti postavljanje kolačića na vaš uređaj. Koristimo kolačiće kako bismo nas obavijestili kada posjetite naše web stranice, kako komunicirate s nama, obogatili vaše korisničko iskustvo i prilagodili vaš odnos s našom web stranicom.
Kliknite na različite naslove kategorija kako biste saznali više. Također možete promijeniti neke od svojih preferencija. Imajte na umu da blokiranje nekih vrsta kolačića može utjecati na vaše iskustvo na našim web stranicama i uslugama koje možemo ponuditi.
Ovi kolačići su strogo potrebni kako bi vam pružili usluge dostupne putem naše web stranice i koristili neke od njezinih značajki.
Budući da su ovi kolačići strogo potrebni za isporuku web stranice, njihovo odbijanje utjecat će na funkcioniranje naše web stranice. Kolačiće uvijek možete blokirati ili izbrisati promjenom postavki preglednika i prisilnim blokiranjem svih kolačića na ovoj web stranici. Ali to će vas uvijek potaknuti da prihvatite / odbijete kolačiće prilikom ponovnog posjeta našoj web stranici.
U potpunosti poštujemo ako želite odbiti kolačiće, ali kako bismo izbjegli da vas uvijek iznova pitamo ljubazno nam dopustite da pohranimo kolačić za to. Možete se isključiti u bilo kojem trenutku ili se uključiti u druge kolačiće kako biste stekli bolje iskustvo. Ako odbijete kolačiće, uklonit ćemo sve postavljene kolačiće u našoj domeni.
Pružamo vam popis pohranjenih kolačića na vašem računalu u našoj domeni kako biste mogli provjeriti što smo pohranili. Iz sigurnosnih razloga nismo u mogućnosti prikazivati ili mijenjati kolačiće iz drugih domena. Možete ih provjeriti u sigurnosnim postavkama preglednika.
Također koristimo različite vanjske usluge kao što su Google Webfonts, Google Maps i vanjski davatelji videozapisa. Budući da ti pružatelji usluga mogu prikupljati osobne podatke poput vaše IP adrese, dopuštamo vam da ih blokirate ovdje. Imajte na umu da bi to moglo uvelike smanjiti funkcionalnost i izgled naše web stranice. Promjene će stupiti na snagu nakon ponovnog učitavanja stranice.
Postavke Google Webfonta:
Postavke Google karte:
Postavke Google reCaptcha:
Vimeo i Youtube video ugrađuju: