Josip Koštan, voditelj projekta Ulaganje u održive socijalne usluge u zajednici, proveo je sudionike događanja kroz projektne aktivnosti koje su se provele tijekom zadnje dvije godine. Osvrnuo se i na svojih deset godina provedenih u udruzi te istaknuo nekoliko simboličnih, ali bitnih činjenica, koje su bile nit vodilja u njegovom radu:
Zaista me puno sjećanja veže uz Sloboštinu – ovdje sam prvi put 2012. sudjelovao na sastanku s roditeljima koji su razmišljali o budućnosti svoje djece, skrbi za njih i smještaju u stambene zajednice kada ih više ne bude. Danas možemo reći kako je i to realizirano kroz ustanovu koja se prošle godine osnovala u Jelkovcu, zahvaljujući sjajnim ljudima iz Grada.
Druga bitna odrednica dogodila se krajem 2013. na radionici strateškog planiranja kada je izvršna direktorica našeg matičnog Saveza i tadašnja članica Upravnoga odbora CeDePe-a Mirjana Markovinović predstavila viziju udruge kroz svijetle prostore pune sadržaja i ljudi. Danas smo došli u Sloboštinu, okupanu svjetlom, punu sadržaja za korisnike koji se jedva čekaju vratiti nazad.
Projektom je u podružnici Sloboština adaptirano i opremljeno 7 infrastrukturnih jedinica: kabinet za individualno savjetovanje, prilagođena kuhinja, dnevni boravak, prostor za grupne aktivnosti, kabinet fizioterapije te dva prilagođena toaleta. Kao dodatnu funkcionalnost prostora istaknuo je ugradnju nove rampe na ulazu u prostor, platforme za transfer korisnika na galeriju te nabavku liftera koji će olakšati stručnim radnicima transfer korisnika kolica-toalet, kolica-strunjača i sl.
Nadalje, u podružnici Novi Jelkovec, također je adaptirano i opremljeno 7 infrastrukturnih jedinica:
prvi prostor podružnice u potpunosti je prilagođen korisnicima usluge cjelodnevnog boravka te su u sklopu toga prostora adaptirani i opremljeni prostor za grupne aktivnosti, kabinet za individualno savjetovanje, dnevni boravak te prilagođena kuhinja. U središnjem prostoru podružnice opremljen je i prenamijenjen podrumski prostor, koji je sada polivalentna dvorana (za sportske aktivnosti, kinoprojekcije i zabave). Za sigurno i neometano kretanje korisnika između prizemnog i podrumskog prostora, ugrađen je novi lift.
Istaknuo je kako se komunikacija između prostora u podružnici Novi Jelkovec odvija preko terase koja se proteže cijelom dužinom zgrade, visine približno pola metra, a koja je ranije predstavljala ugrozu za korisnike u invalidskim kolicima i one smanjene pokretljivosti, budući da nije bila ograđena. Projektom smo osigurali postavljanje ograde na kritična mjesta terase, a da pritom nismo omeli funkcionalno korištenje terase i za korisnike i za susjede iz zgrade.
Time smo ispunili ciljani broj od 14 infrastrukturnih jedinica koje su se u sklopu projekta opremile i/ili adaptirale.
Konačno, provedbom ovoga projekta omogućili smo olakšanu dostupnost usluga u zajednici kroz poboljšanu mobilnost osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju nabavom dvaju novih prilagođenih kombi vozila.
Razdoblje koje je iza nas je bilo iznimno izazovno, ali uz dodatne napore, uspjeli smo privesti projektne aktivnosti kraju. Kako bi se ovjekovječio ovaj trenutak, angažirali smo snimatelje koji su nas proveli kroz adaptirane i opremljene podružnice: