Dan otvorenih vrata – Terapijski vrt, Sesvete
Dan otvorenih vrata održan je u petak, 2. lipnja 2023. u Terapijskom vrtu. Događanju su nazočili stručni radnici i korisnici udruge CeDePe Zagreb, stručni radnici i korisnici ustanove Centar Novi Jelkovec, studenti radne terapije Zdravstvenog veleučilišta Zagreb, predstavnici Hrvatskog saveza udruga cerebralne i dječje paralize, suradnici iz Instituta za arheologiju te drugi uzvanici, volonteri i gosti.
Sveukupno je sudjelovalo 57 uzvanika na događanju.
AKTIVNOSTI
Predstavili smo naš rad kroz aktivnosti svakodnevnog života i radionice koje provodimo s korisnicima u sklopu usluga poludnevnog i dnevnog boravka te psihosocijalne podrške.
Proveli smo SPORTSKU RADIONICU u kojoj su svi sudionici mogli sudjelovati u kuglanju koristeći viseću kuglanu, a aktivnost je vodio fizioterapeut Vedran Čučković pružajući odgovarajuću razinu podrške sudionicima kojima je bila potrebna.
U KREATIVNOJ RADIONICI radne terapeutkinje Marjana Jelaska i Danijela Crnac sudionicima su dale priliku da se kreativno izraze na individualan način tijekom izrade zajedničkog rada, slikajući prstima i dlanovima, koristeći tempere i vodene boje.
U KUHARSKOJ RADIONICI, koju je vodila radna terapeutkinja Marija Šurbek, sudionici su imali priliku upoznati se s prilagođenim priborom koji koristimo u radionicama i tijekom hranjenja, a korisnici poludnevnog boravka pripremali su sokove od limuna i naranči te voćne ražnjiće.
Studenti radne terapije sa Zdravstvenog veleučilišta Zagreb u suradnji s CeDePe timom pružali su potrebnu razinu podrške našim korisnicima pri sudjelovanju u aktivnostima, a u sklopu stručne prakse s mentoricom Marijom Šurbek, sudjelovali su i u praktičnoj radionici terapijskog hranjenja tijekom koje su dobili važne informacije o tome što sve podrazumijeva proces hranjenja korisnika s višestrukim teškoćama, što je terapijsko hranjenje i kako ga provoditi te korisne ideje kako poticati oralno-motoričku pokretljivost i senzibilizirati to područje, što je izuzetno važno u procesu hranjenja. Vježbu su proveli u paru na način da je osoba koja jede koristila povez za oči i nije se mogla izraziti verbalno, kako bi stekli vlastito iskustvo iz perspektive osoba s kojima se kao terapeuti često susrećemo u radu. Osoba koja hrani prvo je primijenila neprimjeren način hranjenja, a zatim su primijenjene metode koje se koriste u terapijskom hranjenju, kako bi uočili razliku i osvijestili koliko način rada i pristup terapeuta utječe na korisnika s kojim je interakciji.
Po završetku svih aktivnosti, sudionici su degustirali roštilj koji su im pripremili radnici CeDePe-a.
Aktivnosti su bile organizirane u trajanju od 4 sata (10:00-14:00).
CeDePe tim.
Više o aktivnostima socijalnog uključivanja i sudjelovanju u istima možete pročitati na sljedećoj POVEZNICI.